Yer kürəsinin su ehtiyatları getdikcə azalır
Melburn Universitetinin hidroloqları Donqreol Ryu və Ki-Von Seo müəyyən ediblər ki, qlobal istiləşmə torpaqda, göllərdə, çaylarda və qar örtüyündə yığılan suyun miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb. Bu dəyişikliklər kənd təsərrüfatı və qlobal dəniz səviyyələri üçün geri dönməz nəticələrə səbəb ola bilər.
Araşdırma Science jurnalında dərc olunub .
Alimlər qatarda olarkən həyəcan verici məlumatla qarşılaşdılar. Əvvəlcə onlar bunun bir model səhvi olduğuna qərar verdilər, lakin bir illik sınaqdan sonra nəticələrinin düzgün olduğuna əmin oldular. Onların araşdırmaları göstərir ki, son 20 il ərzində Yer 2000 giqatondan çox rütubət itirib - Qrenlandiya buzunun dörd il ərzində əriməsindən iki dəfə çox.
Tədqiqatçılar qeyd edirlər ki, güclü yağışlara və hətta daşqınlara baxmayaraq, qrunt sularının bərpa olunmağa vaxtı yoxdur. Torpaq nəm saxlamaq qabiliyyətini itirib ki, bu da quraqlıqların tezliyini artırır və əkinçilik şəraitini pisləşdirir.
Bundan əlavə, müəlliflər rütubətin yenidən bölüşdürülməsinin Yerin fırlanmasına təsir etdiyini müəyyən etdilər. Kütlənin yerdəyişməsi öz oxunu dəyişdirir, bu da planetin bir qədər "sallanmasında" özünü göstərir.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, istixana qazları tullantıları azalmasa və sudan istifadə dəyişdirilməsə, vəziyyət daha da pisləşəcək. Artan istilik kənd təsərrüfatı üçün getdikcə daha çox resurs tələb edir, şirin su ehtiyatları isə sürətlə tükənir. Bu cür dəyişikliklərin nəticələrinin yaxın gələcəkdə aradan qaldırılacağı ehtimalı azdır.
Elm adamları kəşfi "oyanış zəngi" adlandırır və ümid edirlər ki, onların işləri su ehtiyatlarından ehtiyatlı istifadə ehtiyacına diqqəti cəlb etməyə kömək edəcək.