2024-cü ildə Azərbaycanın BƏƏ (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaları 457,531 milyon ABŞ dolları təşkil edib
24-03-2025, 09:38
Rəsmi məlumat: 2024-cü ildə Azərbaycanın BƏƏ (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaları 457,531 milyon ABŞ dolları təşkil edib. BƏƏ-yə Azərbaycan investisiyalarının ümumi birbaşa xarici investisiyalardakı payı 26 % təşkil edir. İnvestisiyaların həcmi 2023-cü il ilə müqayisədə 4,82 dəfə və ya 362,712 milyon ABŞ dolları artıb.
Yəni, 2024-də BƏƏ-yə qoyulan investisiyalarda hər 10 dollardan 2,6 dolları Azərbaycan pulu olub və bu investisiyalar 2023-cü illə müqaisədə 5 dəfə (!!!) artıb.
Yaxşı, bu investisiyaların strukturu nədir? Özəl sektordur, ya dövlət investisiyalarıdır? Xub, özəl sektordusa, niyə Azərbaycana investisiya qoymur da, BƏƏ-yə yatırım edirlər?! Dövlət investisiyalarıdırsa, lap yaxşı, hara yatırım olunub, bu yatırım dövlət büdcəsinə nə qədər və hansı zaman kəsimində dividend gətirəcək?!
Bəlkə özəl sektor ona görə BƏƏ-yə yatırım edir ki, orada vergi-gömrük rüsumları azdır, qanunlar çalışır, ola bilərmi bu, görəsən hökumətin iqtisadi komandası bu suallara cavab verə bilərmi?!