Gecə şirniyyat yesək, nə baş verər?
Dünən, 00:05
"Şirniyyatı gecə yeməyin əsas zərərli səbəbi qanda şəkər səviyyəsinin kəskin artmasıdır".
Bu barədə "İzvestiya"ya Dövlət Maarif Universitetinin Təbiət Elmləri fakültəsinin dekan vəzifəsini icra edən İrina Lyalina danışıb.
"Yatmazdan əvvəl tez həzm olunan karbohidratlar yediyimiz zaman qlükoza səviyyəsi kəskin şəkildə artır, sonra isə düşür və insulin sıçrayışlarına səbəb olur. Bu, zamanla insulinə rezistentliyə - hüceyrələrin insulinə daha pis reaksiya verdiyi və ikinci tip diabet riskinin artdığı vəziyyətə gətirib çıxara bilər", - deyə o izah edib.
Onun sözlərinə görə, orqanizm gecə vaxtı şəkəri daha yavaş emal edir ki, bu da mədəaltı vəziyə yükü artırır. Şəkər artıqlığı yağa çevrilir, bu da piylənmə riskini artırır. Bundan əlavə, şəkər gecə maddələr mübadiləsini pozur ki, bu da yuxunu pisləşdirə bilər.
Gecə yeyilməməli olan məhsullar
Şirin içkilər (limonad, şirələr, çoxlu meyvə olan smuzilər) - çünki onlar qanda şəkəri tez artırır.
Konfetlər, marmelad, karamel, şokolad - yüksək şəkər konsentrasiyasına görə.
Un məmulatları (bulkalar, peçenye, ağ çörək) - sadə karbohidratlar tərkiblidir ki, bu da qlükoza sıçrayışlarına səbəb olur.
Yüksək qlikemik indeksli meyvələr (banan, üzüm, xurma, qarpız) - mədəaltı vəzini həddindən artıq yükləyə bilər.
Gecə şirniyyatı nə ilə əvəz etmək olar?
"Şəkərin kəskin sıçrayışı olmaması üçün faydalı yağlar, məsələn, bir ovuc qoz-fındıq - badam, qoz, keşyu yemək olar. Həmçinin darçınlı şəkərsiz təbii yoqurt qəbul etmək də məqbuldur - darçın qanda şəkər səviyyəsini nəzarətdə saxlamağa kömək edir. Kəsmik də sınaqdan keçirmək olar - o, zülal və kalsium tərkiblidir, həm də yavaş həzm olunur, buna görə də, aclığı mükəmməl şəkildə aradan qaldırır". - deyə ekspert vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, xiyar, kərəviz, yerkökü kimi tərəvəzlər də aşağı kalorili olduğu üçün faydalıdır.
"Əgər çox şirniyyat istəyirsinizsə, bir parça tünd şokolad (70% kakao və daha yüksək) yemək, darçınlı ilıq su və ya nanəli çay içmək olar - bu, şəkərə olan həvəsi azalda bilər", - deyə ekspert əlavə edib.